"Enter"a basıp içeriğe geçin

E Posta Kur

Eğer internet kullanıcısıysanız mutlaka sizin de bir e posta hesabınız bulunmalı! Pek çok işlemi dijital ortamda gerçekleştirmek için mutlaka e posta kullanmanız gerekiyor. Çeşitli kurum ve kuruluşlara e posta göndermek ya da iş yazışmalarını yapmak gibi pek çok amaca hizmet eden e posta aynı zamanda faturalarınızın da düzenli bir şekilde hesabınıza ulaşmasını sağlıyor. Faturaların kaybolması nedeniyle yaşanan pek çok sıkıntının ortadan kaldırılması mümkün olabiliyor.
E posta hesabına sahip olmanın sağladığı avantajlar elbette bunlarla sınırlı değil. Kredi kartı ekstrelerinizin posta adresinize ulaşmasını da sağlayabilirsiniz. Harcamalarınızı düzenli bir şekilde görüntüleme imkanına sahip olmanızı mümkün kılan e posta kullanımı aynı zamanda sosyal medya hesabı açmanızı da sağlar. Facebook, Twitter ya da Instagram gibi tüm dünyada popülerlik kazanmış olan sosyal medya sitelerinden bir hesap açmak istediğinizde de size ilk olarak e posta adresiniz sorulacak.
Ayrıca çeşitli mağazaların e posta abonelikleri sayesinde indirim ve kampanya haberlerinin size ulaşmasını sağlamanız da mümkün oluyor. Sadece e posta adresine sahip olmanız beraberinde onlarca farklı avantajı da getiriyor. Üstelik yeni bir e posta adresi almak için birkaç dakikalık basit bir işlem yapmanız yeterli! Ücretsiz olarak e posta hizmeti sunan pek çok site bulunuyor. Bu siteler üzerinden hızlı ve basit bir şekilde siz de yeni bir e posta adresi alabilirsiniz. Hiçbir ücret ödemeden kullanabileceğiniz bu hizmet sayesinde e posta kullanmanın avantajlarını da hayatınıza kazandırmış olacaksınız.

E Posta Hesabı Açmak İçin Hangi Bilgiler Gerekiyor?

Bir e posta hesabına sahip olmak istiyorsanız kayıt işlemi esnasında bazı bilgileri kullanmanız gerekecek. Sizden bu kişisel bilgileri kullanmanız istenebilir:

 • Adınız ve soyadınız
 • Cinsiyetiniz
 • Doğum tarihiniz
 • Telefon numaranız
 • Bulunduğunuz ülke ya da şehir
 • Kullanıcı adınız (kullanıcı adı sizin tarafınızdan belirleniyor)
 • Parolanız (parola sizin tarafınızdan belirleniyor)

Ücretsiz olarak e posta servisi sunan sitelerin büyük bölümü yukarıda sıraladığımız bilgileri sizden talep ediyor. Ancak bazı servis sağlayıcılar cep telefonu bilgisi ya da cinsiyet bilgisi gibi çeşitli bilgileri kullanmanıza gerek kalmadan da bir e posta hesabı açmanıza olanak tanıyor. Özellikle cep telefonu bilgisinin kullanılması gerektiğinde mutlaka doğru numarayı yazmalısınız. Çünkü e posta adresi alırken son aşamada bu telefon numarasına bir doğrulama kodu gönderiliyor. Bu kodu yazmanız durumunda hesabınız aktif hale geliyor ve e posta göndermeye, almaya başlıyorsunuz. Ancak yanlış telefon numarası yazmanız durumunda doğrulama koduna ulaşamadığınız için hesabınız aktifleşmiyor.

Hangi E Posta Servis Sağlayıcıyı Seçmeliyim?

Ücretsiz olarak e posta hesabı açmanızı sağlayacak pek çok site mevcut. Bunlar arasında en popüler olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Gmail
 • Hotmail
 • Mynet
 • Yahoo
 • Yandex

Dilediğinizi seçerek bir e posta adresi alabilirsiniz. Çünkü yukarıda sıraladığımız sitelerin tümü ücretsiz olarak e posta adresi almanızı ve kullanmanızı sağlıyor. Bunlar arasında özellikle Gmail geniş kapasitesi ile en çok tercih edilenlerden biri olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda online olarak dosya düzenleme ve arşivleme gibi çeşitli ek imkanlar da tanıyor. Bu nedenle iş amacıyla Gmail e posta adreslerinin daha sık tercih edildiğini ve kullanıldığını belirtebiliriz.

E Posta Adresi Nasıl Alınır?

Bir e posta adresi almak için servis sağlayıcıların yeni hesap açma sayfasına ulaşmanız gerekiyor. Sonrasında yeni kayıt oluşturmak için size sorulan soruları yanıtlayarak kutucuklara ilgili bilgileri yazın ve onay verdiğinize dair bölüme tıklayın. Cep telefonunuza bir doğrulama kodu gönderilir. Bu kodu da ilgili alana yazmanız halinde e posta adresinizi almış ve aktifleştirmiş olacaksınız.

E Posta Adresi Alırken Şifre Nasıl Belirlenir?

Öncelikle şifrenizi büyük bir titizlikle belirlemeniz gerektiğini hatırlatalım. Çok sayıda kişi tarafından yapılan en yaygın hata, isim ve doğum tarihinden oluşan ve tahmin edilmesi gayet kolay olan şifrelerin belirlenmesi oluyor.  Bunu yerine tahmin edilmesi mümkün olmayan ve sadece sizin bile bileceğiniz bir şifreyi tercih etmeniz çok daha akılcı bir seçim olacaktır.  Servis sağlayıcılar sizden bazı kriterlere uygun şifreler belirlemenizi ister.

Bu kriterler genellikle şifre içerisinde büyük ve küçük harf ile rakamın mutlaka bulunması oluyor. Servis sağlayıcıların sizden bunu istemesinin nedeni şifrenizin hackerlar tarafından kırılma ihtimalinin daha düşük olmasıdır.  Bu nedenle olabildiğince hem büyük hem de küçük harf içermesi ile birlikte rakam da içeren bir şifre belirlemeye özen gösterin.

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir